Bu Da Bana Mı Kaldı: Sosyalleşmek

Yani sosyalleşin demek bana mı kaldı afedersiniz. Yok hayır kalmadı. Ben yalnızca olur da canınız sosyalleşmek isterse diye size birkaç yöntem sayacağım. Hosteldir, ev arkadaşıdır gibi klasik konulara girmeden bilmeyebileceğiniz şeyleri yazacağım. Ve evet yine maddelere ayıracağım…

Internations

Bu dünya genelinde işleyen bir organizasyon. Her (ya da baya bir) ülkede expatlar için ayda ya da birkaç haftada bir organizasyonlar düzenleniyor. Kaliteli insanlarla tanışabiliyorsun. Kalitesiz insanlarla da tanışabiliyorsun ama olsun kaliteli insanlarla tanışabiliyorsun. İnternetten girip formunu doldurup üye olduktan sonra, organizasyon mailleri gelmeye başlıyor. Eğer ücretli üye olursan ekstra yaptıkları aktivitelere de katılabiliyorsun. Tabi adı üstünde, burda yerel insan bulamazsınız. Varsa yoksa sizin gibi yurtdışından gelenler.

Meetup

Bu da bazı ülkelerde varmış. Olayı, bir uygulamaya aracılığıyla hobilerinize ve ilgi alanlarınıza göre size ‘meetup’lar önermesi. Yani öyle toplanıyorsun bir grup insan, artık ne için toplandıysanız, yürüyüş mü, yoga mı, dizayn ve teknoloji mi, yoksa ne olacak bu ülkenin hali tartışması mı, onu yapıyorsunuz. Burada ölçek çok geniş. Her türlü ilgi alanına göre bir şey bulmak mümkün. İsterseniz yine yurtdışından gelmiş insanları bir araya getiren gruplara isterseniz direk bir alana yönelik bir gruba katılabilirsiniz. Yerellerin de kullandığı bir uygulama olduğundan kendileriyle de tanışmak mümkün.

Facebook grupları

Benim uye olduğumun adı Sydney Expats (25+). Adı üstünde expatlar var. Arada bir düzgün insanlar çıkıyor. İlk geldiğiniz dönemde sosyalleşmek için oldukça iyi bir platform bence. Bir de zaten üye olursanız görürsünüz, direk yeni geldim ya da şununla ilgileniyorum gibi mesajlarla insanlarla buluşuyorsunuz. Bunun dışında da grupların olması lazım, misal backpacker grubu. Arayıp bulmalı yani, kolay gelsin.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close