Tamam Tamam Kesin Geliyoruz Da Hangi Şehir

Bi dakka… Sydney’den başka şehre gelinir mi diyesim var da bu benim aşırı Sydney aşkım kaynaklı bakmayın bana. Ben size kısaca bir özetleyeyim.

Canberra

Buraya gidin diye değil de sadece genel kültür olsun diye. Canberra Avustralya’nın başkenti. NE YANİ SYDNEY DEĞİL Mİ dediğinizi duyar gibiyim. Hayır değil. Melbourne de değil. Bir rivayete göre Sydney-Melbourne arasındaki kapışmadan dolayı tamam ikiniz de olmayın Canberra’yı yapalım demişler. Neyse, bu şehirde çok da bir şey yok diyorlar. Gezmeye bile gitmeyi düşünmedim. Yerleşmek için pek düşünmeyin derim, iş imkanlarının az olabileceğinden dolayı.

Sydney

Canım aşkım bebeğim Sydney. Aşırı güzel bence. Yılın 5-6 ayı denize girersiniz, kışları soğuk olmaz (dışarı soğuk değil de, Avustralya’da evlerde ısıtma sistemi yok, evde üşürsünüz). Kışları, o kadar soğuk olmaz ki, ilk kışımı sadece deri ceketle geçirdim. İkinci kış bedenim narinleşti, ufak bir mont alıverdim. Hala botum, çizmem yok. Ha şimdi soğuk olmaz dedim diye yanlış anlaşılmasın. O kadar sıcak da olmaz. Yazları yani. İstanbul’un sıcağı daha sıcak. Misal geçen yaz sadece iki gün klimayı açmam gerekti, bu yaz 8-10 ama çaktırmayın. Denize girersiniz dediysem de hani şöyle bir iki değil bir milyon ton plajdan bahsediyorum. Seç beğen al. Şehre bir saat uzaklıkta falan. Yani yeri gelsin iş çıkışı git falan. O kadar. Sahil dışında parklar, koylar falan bahsetmiyorum bile. Neyse doğası mis yani. İkinci önemli mesele ise iş imkanları. Avustralya’nın en büyük şehri, ondan en çok iş burada var. Diğer şehirleri şahsen deneyimlemedim ama hissiyatım iş konusunda yabancılara diğer şehirlere oranla daha açık olmaları. Belki yanlı bakıyorum ama bana sanki Melbourne’deki arkadaşlarım bir tık daha zor iş buldu gibi geliyor. Şehir-altyapı konusuna gelecek olursak, sorunları var tabii. Yani diğer şehirde yaşayanlara sorarsanız çok kalabalık, trafik çok, stresli, hava daha pis falan der de bir İstanbul çocuğuna ciddi anlamda tatil köyü gibi. Gerçekten negatif taraflarına gelecek olursak da pahalı. Melbourne dahil tüm diğer şehirlerden ciddi oranda pahalı.Toplu taşıma sistemi mükemmel değil. Tren ve tramvay sistemi Melbourne kadar güçlü değil, otobüs kullanmak zorunda kalabiliyorsun. Bir diğer nokta da sosyal aktivitelerin azlığı. Yokluğu değil azlığı. Melbourne’e göre, görece olarak yani . Ama o kadar deniz doğa varken kim napsın sosyal aktiviteyi zaten canım.

Melbourne

Melbourne diye yazılır, Melbın diye okunur. Önce orda anlaşalım. Şimdi Sydney’e aşığım diye buraya çamur atmayacağım. Dürüstçe anlatacağım. Güzel şehir. Hakkaten. Şehir olarak Avrupai bir havası var. Aktiviteler, gece hayatı, restoran, kafe kültürü çok daha geniş, daha ucuz. Ama deniz yok… Şaka şaka deniz var da öyle bir tane iki tane beach falan. Bir Sydney beachleri değil yani. Bir de soğuk. Yani denize girmeyi geçtim, normalde de soğuk. Bir de dengesiz. Gün sıcak gibi başlayıp acayip soğuyabiliyor(muş) misal. İş imkanları konusunda fena değil. Hala Sydney daha büyük ama burada da iş var. Özetle ben doğa, deniz, güzel hava ilgilenmem, Opera House da olmaz olsun, şehir severim ben derseniz adresiniz Melbourne.

Brisbane

Buranın İzmir’i demek çok da yanlış olmaz herhalde. Avustralya’nın üçüncü büyük şehri. Hala şehir hayatı olsun ama biraz daha rahat olsuncular sevebilir. Daha kuzeyde kaldığı için daha sıcak. Kış daha da bir yaşanmıyor. Direk şehrin içinde denize girme imkanları sınırlı sanıyorum ama 1-2 saat uzaklıkta bir kaç tane baya güzel yer var. Tam yazlıkçılık kafası yani İzmir-Çeşme gibi. İş olarak da Sydney-Melbourne kadar büyük değil. Yine imkan var ama tamamen şahsi görüşüm ilk geliş noktası olursa iş bulma konusunda baya zorlayacağı. Ama bulan vardır tabi, illa burası olsun diyorsanız yolunuz açık olsun.

Perth, Adelaide ve diğerleri

Şimdi diğer eyalet merkezlerine de gidilebilir. Her yerin kendine göre güzelliği var. Fakat buralar diğerlerine göre daha küçük olduğu için iş bulmak falan baya zorlar diye düşünüyorum.Ha çok özellikli bir işiniz vardır, bu bölgelerde de ona göre iş vardır, orasını bilemem tabi. Yalnızca demek istediğim bir Amerika gibi her farklı eyalette aşırı çok imkan var gibi bir durum olmadığı. Siz iyi düşünüp araştırıp öyle gidin bu şehirlere.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close