Önce Başınızı Sokacak Bir Çatınız Olsun Da: Ev Bulmak

Nereden ev bulunur, hangi siteye bakılır gibi bilgileri ‘Buranın akbili, Yemeksepeti, Garanti’si nedir ve bir takım başka pratik bilgiler’ yazımda vermiştim. Özet geçmek gerekirse, sadece oda tutmak istiyorsanız, flatmates.com.au ve gumtree.com.au’den ya da facebook gruplarına bakabilirsiniz. Direk ev tutmak istiyorsanız ise adres realestate.com.au ya da domain.com.au. ‘Hadi diyelim geliyoruz, ne kadar harcarız’ yazımda da bütçeden bahsetmiştim. Yine özetle odaya 250 – 400 AUD arası harcanıyor. 300-325 AUD arası normal, aşağısı ucuz, yukarısı pahalı. Tek odalı eve ise 450 – 700 AUD gibi paralar veriliyor.

Bundan sonrasında daha çok hangi semt nasıldır bilgisi verip biraz da ev tutma süreçlerinden bahsedeceğim.

Önce ev tutma süreçleriyle başlayayım. Oda tutacaksanız, ilanın sahibine yazıyorsunuz öncelikle (nasıl fikir ama). Sonra ikinize de uygun bir vakit belirliyorsunuz ‘inspection’ için. Yani eve gidip bakıyorsunuz, oda, ortak alanlar vs nasıl diye. İşte iki dakika sohbet muhabbet birbirinizi tanıyorsunuz. Ekstrem koşullar haricinde inspection’ın 10-15 dakika içinde bitmesi lazım. Inspection biterken eğer istekliyseniz evi beğendiğinizden tutmak istediğinizden falan bahsedebilirsiniz. Ama genelde kesin karar daha sonra veriliyor. Odayı verecek olan yok işte bir iki kişi daha var göstereceğim diyor, siz de ben şu şu evlere de bakacağım ama burayı beğendim haber vereceğim diyorsunuz. Günün sonunda ya telefonla ya da başta konuştuğunuz platformdan birbirinize durum bildiriyorsunuz. Sonra olduysa da ne zaman taşınırsın gibi detay konuşmalar başlıyor. Burada farkında olmanız gereken bir nokta ‘bond’. Sizden 1-4 haftalık kirayı depozito olarak yatırmanızı isteyebilirler. Bu bond miktarı pazarlığa açık olabiliyor. Şansınızı deneyin dilerseniz. Neyse bunlar da tamamlanınca artık taşınma işine geçiliyor.

Ev tutacaksanız da biraz benzer bir süreç. Yine inspection olur. Yalnız bu sefer emlakçının inspection yaptığı belli saatler vardır. Bu zamanda diğer bütün ilgilenenlerle birlikte gider evi görürsünüz. Sonra eğer evi istiyorsanız online başvuru yaparsınız. Ben kendim yapmadığım için bu süreçlere aşırı hakim değilim. Ama bildiğim kadarıyla sizden bir takım belge ve referanslar istiyorlar. Bir kritik nokta, eğer evi çok istiyorsanız, size vermelerini sağlamak için bir yöntem evin haftalık kirasından 5-10 dolar fazla teklif etmek. Eğer çok emin değilseniz ya da bütçenizi aşıyorsa biraz az da teklif edebilirsiniz, ama tabi haliyle evi alma şansınızı azaltır. Burada da yine bond soz konusu. Bir de evin neresinde hasar oldu[unu gösteren bir dökümanı size imzalatıyor olmaları lazım ki çıkarken bunlardan sorumlu olmayın. Evet efendim bu konuda bildiklerim bu kadar.

Semtlere gelecek olursak da bildiğim tanıdığım ve şehre de görece yakın yerleri anlatayım. Başka başka yerler de var tabi yine. Siz canınız isterse bakın.

CBD/Central/Ultimo/Chippendale

Bana buralar fazla merkezi, curcunanın içinde geliyor. Zaten CBD’de falan ev bulabilmek yürek ister ama diğerlerinde görece var evler. Tabii merkezi oldukları için her türlü ulaşım aracına yakınlar.

Newtown/Erskenville/Redfern

Sydney’in hipster bölgeleri. Bu üçü de birbirine yakın olmakla birlikte hipsterlık merkezi Newtown’dur. Üçü de tren rotasında ve şehre yakın. Hemen su kenarında değiller. Onun dışında baya canlı bölgeler, gece eğlencesi, kafesi, restoranı bol. Özellikle Newtown bana yaşamak için fazla canlı geliyor ama seveni var baya.

Pyrmont

Şehre baya yakın, fakat biraz pahalı. Tren yok, bir kısmından light rail geçer, ama zaten şehre yürüme mesafesinde diyebiliriz. Su kenarıdır. Yüzülmez ama bir yürüyüşe çıkmak için falan tatlı olur. Kafe ve restoranları vardır, fakat gece hayatı burada aşırı beklemeyin.  

Surry Hills

Popüler semtlerden. Kafe, restoran, bar açısından canlıdır. Yine hafif bir hipsterlık hakim buraya da. Bazı kısımları pahalı, bazı kısımları da ucuzdur. Direk tren istasyonu yok ama central’a yürünebilir ya da otobüsle geçilebilir. Şehre yakın yani yine.

Glebe/Forest Lodge/Camperdown/Annandale

Severim ben buraları, benim yaşadığım bölge olur kendisi. Şehre yakın. Tren yok, bir kısmı light rail’e yakın ve otobüs var. Bazı sokakları canlı, kafe, restoran ve barları var (fakat bir Newtown değil). Kalan kısmı da baya sakin. Burası da suya yakın Pyrmont gibi, yüzülmez ama bir yürüyüşe çıkmak isterseniz sizi paklar.

Potts Point/Kings Cross

Birbirine yakın ama birbirinden alakasız yerler. İkisi de tren istasyonuna yakın. Potts Point lüks gibi, Kings Cross zibidi. Potts Point’te oldukça güzel manzaralı evler bulabilirsiniz. Şık restoranlar vardır. Bir de aşağı denize doğru güzel bir yürüme yolu var, Opera House’da biten. Kings Cross ve civarındaki Oxford Street ise aşırı canlıdır. Şehirde gay barların ve striptiz kulüplerinin olduğu bölüm.

Darlinghurst/Paddington

Böyle Surry Hills’le Kings Cross/Potts Point arasında kalıyor gibi. Trene cok yakın sayılmaz, genelde otobüs kullanılır. Güzel mekanlar bulmak mümkün. Genel cool havasının yanında, şehirdeki havalı butiklerin olduğu bölgedir aynı zamanda.

Alexandria/Zetland/Green Square

Yeni yapılmış binalarin olduğu, bir kısmı trene, bir kısmı otobüse yakın olan suburb’ler. Şehre bir tık uzak geliyorlar bana, fakat güzel apartman dairesi arıyorsanız size baya seçenek vadeder.

Balmain/Rozelle

Otobüsle ulaşım sağlanır, ama şehre gitmek kolay. Balmain biraz daha zengin mahallesi gibi kaçar. Hoş restoranlar, kafeler vardır yine. Burası da suya yakın, tatlış yürüyüş yapılabilecek yerler.

Bondi/Coogee/Manly

Bunlar direk beach kenarı. Şehre daha uzak sayılırlar, fakat akşam eve geldikten sonra ya da haftasonu 23 saniyede denizdesiniz. Başka bir keyif. Pahalı da ucuz da ev bulabilmek mümkün. Bondi’ya (kendisi bonday diye okunur efendim) ya direk otobüs ya da tren+otobüsle gidebilir. Coogee (bu da kuci) direk otobüs. Manly kuzeyde kalıyor, vapur ile ulaşım mümkün. Bondi/Coogee kadar tercih edilmiyor ama baya tatil köyü havasında, şehre yakınlık müthiş önemli değil derseniz kesin bakın.

Milsons Point – St Leonards

Burası kuzey. Tren hattı üzeri. Milsons Point şehre en yakın kısmı. St Leonards’tan sonrası da bana baya uzak geliyor. Özellikle Milsons Point’te fıstık gibi manzaralı apartmanlar bulmak mümkün. Milsons Point’ten St Leonards’a doğru da evler ucuzlar tabi.

Kirribilli/Neutral Bay

Yine kuzey. Kirribilli şehre ve trene yakın olmakla birlikte, Neutral Bay’e otobüsle ulaşım sağlanır. Suya yakındır, güzel manzaralar vardir.

Mosman

Yine kuzey. Şehre görece uzak, fakat otobüsle ulaşımı da görece kolay. Beach’e oldukça yakın olduğundan yine akşam deniz sefası şansı sunar size. Bir kısmında aşırı lüks evler var, ama uyguna apartmanlar da bulmak mümkün.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close