Hadi Diyelim Geliyoruz, Ne Kadar Harcarız

Şimdi buradaki her şeyi AUD yani Avustralya Doları cinsinden vereceğim. Siz zamanın kuruna göre değerlendirin. Bir de bu bütçe işleri çok kişisel ve yaşam şartlarına bağlı. O nedenle bu yazım size sadece fikir versin, siz kendinize göre yontun, biçin.

İş konusuna da bu yazıda girmeyeceğim ama eğer burada çalışıyorsanız, garsonluk gibi işlerde bile olsa, kendinizi geçindirecek parayı kazanırsınız. (Hatta iyi birer çocuk olursanız belki para bile biriktirebilirsiniz.) Aşağıda vereceklerim daha çok kısa süreli gelenler ya da iş bulmadan önce ne kadar harcarım hesabı için faydalı olabilir. Detaylar aşağıda ama bence burada yaşıyorsanız aylık minimum bir 2500 AUD gideriniz olur.

Kalacak yer

En çok buna para harcarsınız. Avustralya pahalı azıcık. Eğer düzgüncene bir hostelde kalırsanız, 6 kişilik odaya 45-50 AUD ödemek zorunda kalabilirsiniz. Oteller haliyle daha pahalı olacaktır. Eğer ki uzun süreli olarak geliyorsanız en akıllıca şey bir an önce bir oda bulmak olur. Minik bir not, burada ev paylaşmak yani oda kiralamak baya popüler. Avustralyalılar dahi bu şekilde yaşamaya yatkınlar. Hem daha ekonomik olduğundan hem de sosyalleşmeye imkan verdiğinden mantıklı bir yöntem. Odaya da Sydney’de haftalık 250-400 AUD ödersiniz. Biraz şehirden uzaklaşırsanız 200 AUD civarları da mümkündür sanıyorum.

Yeme/İçme

Tekrar söylüyorum Avustralya pahalı. Fast food ya da benzeri öğünleri 10 AUD civarında bulmak mümkün. Fakat bir restoranda yerseniz 15-25 AUD civarı ödenir. Happy hourlarda 5 AUD’ye içki bulunabilir ama genelde şarap bira 7.5-12.5 AUD arası değişir, kokteyller de 15-20 AUD diyebilirim. En azından iyi yanı beachlerde ve parklarda kendi yemeğini götürmek aşırı normal, dolayısıyla gün içi yeme içme masrafı bu şekilde biraz düşürülebilir.

Ulaşım

E tabi bu da pahalı. Tek yön bir otobüse 3.5 AUD veriyorsunuz. İşte çok aktarma yaparsan, aşırı kısa mesafe gidersen 2.20 civarlarına düşebiliyor. Bir de Sydney’de pazar günleri ne kadar ulaşım aracı kullanırsanız kullanın totalde 2 AUD ödüyorsunuz.

Market alışverişi

Et-tavuk Türkiye’ye göre ucuz, sebze-meyve ise pahalı. Bazen 3 biberle yarım kilo ete aynı parayı verebiliyorsun. Temizlik, yiyecek vs toplam tek kişi için haftalık giderler ise 50-100 AUD arası oluyor.

Diğer üç beş şey

Şehirde yapacağınız pek çok aktivite ücretsiz. Parklarda beachlerde çok zaman geçiriyorsunuz ve bizdeki gibi beach club konsepti yok. Elini kolunu sallaya sallaya gidip havlunu atıp takılıyorsun. Su çok pahalı. Neyse ki musluk suyu içilebiliyor. Şişenizi alın, şehirdeki doldurma noktalarından doldurun. Restaurant ve kafelerde de musluk suyu isteyin. Bir diğer aşırı pahalı olan şey sigara. Paketi 25-30 AUD sanırım. Sigara içen tanıdıklarımın hepsi ya bıraktı ya da sarma sigaraya döndü.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close