Avustralya’nın En Güzel Bilmem Kaç Beachi

Overlok makinası ayağınıza geldi. Malum evlerdeyiz, seyahat bir süre uzak bir hayal, ben de Avustralya’nın en güzel beachlerini size getir… Şaka şaka. Korona olmasa da kim gelecek Avustralya’ya zaten. Dünyanın bir ucu. Ben öyle eski fotoğraflara bakıyordum, ondan yazasım geldi. Konumuz da Avustralya’nın en güzel beachleri. 

Önden notumu düşeyim listemdekiler en ünlü ya da en görülesi beachler değil tam olarak. Tabi eklemesem olmayacak olanlar vardı, ekledim ama bazı ünlü beachlere ve henüz gitmediğim güzelim Western Australia beachlerine haksızlık ettim. Genel olarak böyle hangisinde vakit geçirmekten en çok keyif almıştım prensibiyle seçtim. Buyurun bir yaz havası alalım bakalım.

1. Noosa Beach

Burası turistler tarafından da yerliler tarafından da aşırılar aşırısı bilinen bir yer değil aslında. Ama benim Avustralya’daki en beğendiğim yerlerden biri. Aynı şekilde sahilinde takılmaktan ve denizine girmekten de en zevk aldığım yerlerden. Klasik bir Avustralya beachi, dalgalı. Sağ tarafında national park, sol tarafında da bir reserve var. İkisi de birbirinden tatlı. Ayrıca burası Avustralya’da en çok sörfçüyü bir arada gördüğüm yer idi. 

2. Green Patch

Yine pek bilinmeyen yerlerden biri daha. Burası Jervis Bay bölgesinde, bir national park’ın içinde yer alıyor. Bu bölge dünyanın en beyaz kumlarına ev sahipliği yapmakla ünlü. Bu beache girerken bir yeşillik ağaçlık alanının içinden geçiyorsunuz (malum national park’ın içinde). Ve benim için en etkileyici yanı beache girerken beni karşılayan milyonlarca renkli kuş olmuştu. Tam olarak bu sebepten bölgenin asıl ünlü beachi Hyams Beach yerine Green Patch’i listeye aldım ve Hyams Beach’e haksızlık ettim.

3. Freshwater

Sydney’in en sevdiğim beachi. Tabi ki Avustralya’nın enleri listesine de alacaktım. Ve burası da yine aşırı popüler yerlerden biri değil. Ama benim vakit geçirmekten en keyif aldığım, dalgası hem bodyboard hem sadece oynamak için pek ideal, çok kalabalık olmayan, Sydney’in Northern Beaches’larından* biri olduğu için de ekstra torpil geçtiğim yer.

Bu beachi listeye alıp Manly’yi almamak kolay bir karar değildi*. Manly, Sydney’in en popüler iki beachinden biri, benim de yaşadığım ve yaşamak için mükemmel olduğunu düşündüğüm yer. Ama Freshwater’ın sakinliği ile Manly’nin kalabalıklığı ve dalgalarının sertliği bu kararı aldırdı. Yine de Manly’i harcadığım için üzgünüm, çok çok üzgünüm.  

*Sydney’de de köprü var, böyle Anadolu ya da Avrupa çocuğu olmak gibi kuzeyci oluyorsun burada da. Northern Beaches de kuzeyde yer alan, yaşam kalitesinin yüksek, bir tık da uyuz olan bir bölge. Manly’den başlar, ikinci beachi Freshwater’dır ve bir kaç tane daha beach bölgesini içine alır. Ve kesinlikle Freshwater’ın Manly’nin yanında popülerlikte sözü edilemez. Bu da size gereksiz bilgi.

4. Bondi Beach

Vuhu. Avustralya’nın en popüler beachi desem yanlış olmaz herhalde. Aşırı ikonik. Avustralya’ya ilk geldiğim zamanlarda en sevdiğim beach idi. Şimdi çok kalabalık ve turistik bulmama ve Manly’i kesinlikle Bondi’ya tercih etmeme (Manly’ci vs Bondi’cı olmak) rağmen hala her gittiğimde bana “Vay be Avustralya’dayım” hissi yaşatması, Bondi Icebergs’ün (okyanus kenarı havuzu) Avustralya’ya gelmeyi hayal ederken sürekli baktığım resim olması ve buradan başlayan okyanus yürüyüş yolunun pek tatlış olması sebebiyle bu listeye almasam olmazdı. 

5. Whitehaven Beach

Avustralya’nın turistik merkezlerinden. Aşırı ziyaret edilip, aşırı beğenilen bir yer. Ben de kabul ediyorum, beyaz kumları, berrak denizi ve gözlem noktalarından bakıldığıdan oldukça etkileyici görüntüsü ile pek güzel. Gel gör ki yukarı Queensland bölgesinde olduğu için özellikle sıcak aylarda deniz anası tehditi var. Bu da bizim oraların deniz anasına benzemez. Öldürücü riski bulunduğundan denize dalgıç kıyafeti benzeri şeylerle girmek zorunda kalırsınız. O yüzden böyle deniz keyfi yapayım beachi değildir burası, biraz bakayım da etkileneyim beachidir. Bu listeyi yaparkenki güzellik kavramımı sahilde, denizde olmaktan aldığım keyif olarak belirlememe rağmen burayı listenin dışında bıraksam geceleri uyuyamazdım. 

6. Loch Ard Gorge

Melbourne yakınlarındaki Great Ocean Road duraklarından birisi. Ve işin özü hadi denize gidelim dediğinde hemen öyle gidilecek bir yer değil. Ben de havalar soğukken gitmiştim misal. Fakat enfes ve oldukça etkileyici. Bir anda çarpan güzelliği nedeniyle listeye girmeye hak kazandı.

7. Bay of Fires

Evvet bir sonraki beachimiz Tazmanya’dan geliyor. Beyazımsı kumları, kiremit-kırmızımsı kayaları, arkada park etmiş sörfçü-campervan arabalarıyla (arabanın adını bulamamışımdır) kesinlikle bu listede olmalıdır. 

8. Surfers Paradise

Gold Coast’un en meşhur beachi. Böyle şehrin içinde upuzun bir beach. Yanında binalar yükseliyor. Baya ikonik ve önemli bir beach.

Bu karar da kolay bir kolay olmadı gerçi. Gold Coast’un bir diğer tatlı beachi, sakin dalgaları ve yanındaki national parkıyla Burleigh Heads mi Surfers Paradise mi kararsızlığı yaşadım. Ama kazanan Surfers Paradise oldu.

9. Milk Beach

Sydney Harbour’ın içinde kalması sebebiyle durgun, yüzebildiğin bir denizi olan beach. Listeyi yaparkenki en büyük kararsızlığımı yaşattı. Esasında komşu beachi Shark Beach deniz keyfini daha rahat yaşayabildiğin, arkasında park olan, ağaçların altında gölgede uzanabildiğin çok tatlı bir beach. Ama Shark Beach’i harcayarak Milk Beach’i listeye almaya karar verdim. Çünkü şehrin üzerine doğru batan güneşi kalp ben.

Evet listemizin sonuna geldik. Manly başta olmak üzere haksızlık ettiğim beachlerden özür diliyor ve gelecekteki en güzel Sydney beachleri yazımda görüşmek üzere diyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close